Quizy na lato

Cztery lata temu, z okazji dwusetnej rocznicy bitwy pod Waterloo na poczytnym portalu pojawił się „Quiz napoleoński dla miłośników historii„. Zapowiadany jako bardzo trudny. Komentarze pod quizem nie pozostawiały wątpliwości: dla czytelników poziom był zdecydowanie zbyt łatwy, bo prawdę rzekłszy – był. Mam wrażenie, że nawet zanim jeszcze zainteresowałam się epoką, problem miałabym z jednym, może z dwoma pytaniami na dwanaście. A to o czymś świadczy, bo zanim się zainteresowałam, wiedzę miałam nader skąpą (matura plus trochę oczywistych lektur w rodzaju Wojny i pokoju, Popiołów oraz oglądanie Sharpe’a). Najlepiej podsumował to jeden z użytkowników (sceptyk31): „Do tego nie trzeba być znawcą epoki napoleońskiej, wystarczy podstawowa wiedza z historii ze szkoły średniej w czasach słusznie minionego ustroju.”

Akurat tak się złożyło, że parę dni przed ukazaniem się tego quizu, jakiś tydzień przed wielką rekonstrukcją Waterloo, wysłałam do tegoż portalu propozycję dwóch quizów tematycznych: na poziomie łatwym i na poziomie trudnym (który wydawał mi się taki, jak tzw. quizy ekstremalne tamże). Dostałam odpowiedź – szkoda, że nie przeczytali mojego maila wcześniej, ponieważ właśnie ułożyli podobny quiz z tej okazji. Ten, który zlinkowałam powyżej… (Facepalm)

Ponieważ moje quizy ugrzęzły (ponoć jakieś pytania zostały włączone do zwykłego „ekstremalnego” – nie wiem, byłam w podróży, nie zauważyłam), wrzucam je wakacyjnie tutaj w formie linków do formularzy google docs, które można rozwiązać i zobaczyć punktację. Są tu wersja łatwa (w sumie dość na poziomie tego, co było w portalu) i wersja trudna. Nad naprawdę trudną wciąż pracuję, ale to wymaga trochę myślenia. Mam też już przygotowane quizy o sztuce i ogólnie o XIX w., ale wrzucę je osobno. Póki co – miłej zabawy 🙂

Quiz 1 – 15 łatwych pytań

Quiz 2 – 24 trudniejsze pytania

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s