#podróże: Saint-Cloud czyli kamień na kamieniu?

Nie ma tego złego…? Jest takie historycznie ważne miejsce, z którego zachowało się jedynie to, co zostało wywiezione albo zrabowane. To miejsce to pałac Saint-Cloud – ten, w którym dokonał się zamach stanu 18 brumaire’a, a gdzie wcześniej i później była letnio-jesienna (czy raczej, wedle obecnych standardów – weekendowa) rezydencja wielu francuskich koronowanych głów, od Marii Antoniny po Napoleona III. Ten ostatni z prywatnej pałacowej bocznicy kolejowej odjechał na wojnę z Prusami, wcześniej w Saint-Cloud właśnie podpisawszy deklarację tejże wojny. Niewiele później, podczas oblężenia Paryża na przełomie 1870/71 roku, na apartament cesarski spadły pociski, od których zaczął się pożar pałacu. A potem III Republika jakoś go nie odbudowała, podobnie jak Tuileries. Mimo że stan na to spokojnie pozwalał.

Za to paradoksalnie o tym nieistniejącym dziś pałacu wiemy bardzo dużo: o jego wyglądzie i zawartości przedrewolucyjnej dlatego, że rewolucjoniści wykonali iście benedyktyńską robotę, spisując cały inwentarz, który stamtąd zabrano, a także ten, który zostawiono własnemu, np. w postaci ryb w sadzawkach (tak, naprawdę, policzono te ryby). Dla stanu tuż sprzed zniszczenia istnieje dość dokładna dokumentacja fotograficzna, natomiast zachowało się głównie to, co różne osoby wywiozły.

Najpierw cesarzowa Eugenia, wyjeżdżając do Londynu. A potem mnóstwo z jednej strony mniej lub bardziej sentymentalnie nastawionych obywateli, którzy zabierali kawałki rozpadającego się pałacu, oraz bogaci – powiedzielibyśmy – hipsterzy, którzy większe kawałki wbudowywali w swoje wille (największe są w odnawianym właśnie pałacu Punta pod Ajaccio na Korsyce).

A wkroczenie Murata z wojskiem do sali obrad Rady Pięciuset (której przewodził zamieszany w zamach stanu Lucjan Bonaparte) to w tym długim budynku po lewej na makiecie.

O muzeum w Saint-Cloud więcej w Przewodniku.

Album zdjęć pałacu w Saint-Cloud z ok. 1868 (Pierre-Ambroise Richebourg)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s