Przewodnik – Europa 1789-1870 dziś

Zawsze marzyłam o napisaniu przewodnika po Europie ulubionej epoki i tu robię sobie przymiarkę. Oczywiście w wersji książkowej tekstów i informacji historycznych byłoby więcej, niemniej na blogu – żeby ta strona nie rozrosła się do koszmarnych rozmiarów – o najciekawszych muzeach i pałacach będę pisać po prostu osobne notki z odnośnikami. Piszę jedynie o miejscach, które zwiedziłam; wszystkie fotografie są mojego autorstwa.

Kliknięcie w link otwiera w tej samej karcie, w obrazek – w nowej.

ELBA

FRANCJA – INNE REGIONY (na razie zbiorczo i chaotycznie)

Fotografia – jeśli podaję, że „tak”, to oznacza to zasadniczo „bez flesza, bez statywu”. Jeśli nic nie podaję – znaczy, że wolno, właśnie tak jak opisałam wyżej.

Nie podaję godzin otwarcia zabytków i muzeów ani cen biletów, ponieważ to się zmienia. Staram się natomiast znaleźć linki do stron oficjalnych lub przynajmniej wiarygodnych, gdzie takie informacje się znajdują. Z wielu takich stron francuskich można też ściągnąć rozkłady jazdy odpowiednich pociągów i autobusów.

Pod wieloma nagłówkami umieszczam krótką informację, jak bardzo interesujące dla fana epoki są poszczególne muzea/zabytki. Jeśli bowiem ktoś chce zwiedzać jedynie miejsca zdecydowanie związane z historią czy legendą napoleońską, to jego priorytety będą inne niż „zwykłego” turysty i specjalistyczne muzeum może okazać się ciekawsze od np. słynnego Orsay. Są to więc raczej wskazówki dla osób, które mają mało czasu i są nastawione wyłącznie na zwiedzanie „napoleońskie”.