Moja kolekcja

Może w 2023… (miejmy nadzieję! bo miało być w maju 2020, a potem latem 2021 i 2022 roku) w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze otwarta zostanie wystawa „Orlątko”, której trzon stanowić będzie moja kolekcja poświęcona synowi Napoleona i Marii Luizy Habsburg. W tej galerii będę pokazywać najciekawsze lub najzabawniejsze przedmioty z tego zbioru – co jakiś czas dodając nowe (kolekcja Orlątkowa liczy ok. 3000 przedmiotów, w tym rękopisy i przedmioty osobiste, ale także drobiazgi potwierdzające popularność postaci w XIX i pierwszej połowie XX wieku). Niektórym z nich poświęcę odrębne wpisy blogowe i fejsbukowe (tu można szukać pod tagiem #OrlątkoWystawa).

Na wystawę z góry zapraszam – wprawdzie realny termin nadal nieznany, bo pandemia wciąż trzyma nas w niepewności, ale w numerze majowo-czercowym (2021) „Spotkań z zabytkami” ukazał się artykuł mojego autorstwa opowiadający o Orlątku i wystawie, a większość eksponatów już czeka w Muzeum na odpowiednią chwilę, żeby ogłosić wernisaż.

Jest w tej kolekcji też sporo skarbów związanych z samym Napoleonem – tu z kolei zbieram głównie rzeczy mniej typowe. Trochę podobnie jak na tym blogu – więcej mam grafik i przedmiotów związanych z legendą, życiem prywatnym, rodziną, niż militariami, które stanowią gros kolekcji muzealnych i prywatnych. Z części z nich też może uda się – choć pewnie też z opóźnieniem – zrobić jakąś niedużą wystawę, związaną z rocznicą śmierci Napoleona.

A jako niepoprawna wielbicielka jednej z najbarwniejszych i najbardziej szalonych postaci epoki napoleońskiej, mam też dość dużo portretów Joachima Murata, marszałka, Wielkiego Księcia Bergu i króla Neapolu, a prywatnie szwagra Napoleona i ówczesnego hipstera.

2 comments

Dodaj komentarz