Moja kolekcja

Na wiosnę 2021 roku (miejmy nadzieję! bo miało być w maju 2020) w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze otwarta zostanie wystawa „Orlątko”, której trzon stanowić będzie moja kolekcja poświęcona synowi Napoleona i Marii Luizy Habsburg. W tej galerii będę pokazywać najciekawsze lub najzabawniejsze przedmioty z tego zbioru – co jakiś czas dodając nowe (kolekcja Orlątkowa liczy ok. 2000 przedmiotów, w tym rękopisy i przedmioty osobiste, ale także drobiazgi potwierdzające popularność postaci w XIX i pierwszej połowie XX wieku). Niektórym z nich poświęcę odrębne wpisy blogowe i fejsbukowe (tu można szukać pod tagiem #OrlątkoWystawa). A na wystawę już z góry zapraszam.

Jest też sporo skarbów związanych z samym Napoleonem – tu z kolei zbieram głównie rzeczy mniej typowe. Trochę podobnie jak na tym blogu więcej jest grafik i przedmiotów związanych z legendą, życiem prywatnym, rodziną, niż militariami, które stanowią gros kolekcji muzealnych i prywatnych. Z części z nich może uda się – choć pewnie też z opóźnieniem – zrobić jakąś niedużą wystawę.

Jako niepoprawna wielbicielka jednej z najbarwniejszych i najbardziej szalonych postaci epoki napoleońskiej, mam też dość dużo portretów Joachima Murata, marszałka, Wielkiego Księcia Bergu i króla Neapolu, a prywatnie szwagra Napoleona i ówczesnego hipstera.

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s